cheap presto rangi Nike Nike Air Presto 2015 Schwarz Nike Free Run Distance Herren kobe 11 on sale Pre-Order nike air force 1 flyknit adidas yeezy 350 boost en vente wholesale nike huarache shoes air jordan xx8 billig Nike Air Presto Camo DE Under Armour Raid Electric Blue Cheap kobe shoes Adidas Yeezy 750 Black Adidas Barricade Boost buy Air Jordan Shoes cheap discount nike air jordan shoes cheap Nike roshe run Nike Air Max Pas Cher 2015 - 70% OFF authentic yeezys for sale by adidas Nike Men's Internationalist Sneakers LeBron James Nike Deal
LPRINT (Yazıcıya Bilgi Yazdırma Komutu)

LPRINT

Bu komut yazıcıya bilgi yazdırma komutudur. Herhangi bir veya birkaç değişkendeki bilgileri ya da komutun önüne tırnak içerisinde yazılan mesajı yazıcıya aktarabiliriz. Daha değişik bir deyimle PRINT komutunun yaptıklarını yapmakla beraber, PRINT komutundan farklı olarak sonuçları yazıcıya aktarır. Oysa PRINT komutunun sonuçlarını ekranda görürüz.

KULLANILIŞI:

LPRINT [x$] ["Orhan Aygün"] [a$+b$] [a$" "b$" "c$]

Burada [] işaretleri arasında yer alan işlemlerin kullanılması tercihe bağlıdır. Yani isteğimize göre herhangi bir değişkendeki bilgiyi yazdırabileceğimiz gibi hem bu değişkenşerdeki bilgileri hem de istediğimiz mesajı beraberce yazdırabiliriz.

Örnek :

10 X$="1999"

20 V$="1 YIL"

30 LPRINT X$ " YILINDAN BU YANA " V$ "YIL GEÇTİ..."

Bu program çalıştığında yazıcıda hazır bulunan kağıda şu cümleyi yazar:

1999 YILINDAN BU YANA 1 YIL GEÇTİ...

LPRINT komutu tek başına kullanıldığında kağıt üzerinde boş bir satır bırakır ve alt satıra geçer. Diyelim ki 5 satır boş geçmek istiyorsunuz. Bunun için şöyle bir komut satırı yazabilirsiniz;

LPRINT:LPRINT:LPRINT:LPRINT:LPRINT

Ayrıca LPRINT komutu ile yazıcının yazım şekillerini de ayarlayabiliriz. Bunun için bazı kodlar vardır. Bu kodları CHR$ fonksiyonuyla birlikte kullanırız. Bunlar şunlardır:

Kontrol karakter Kodu ....... Görevi

CHR$(27)+"W1".............................Büyütülmüş yazı.

CHR$(27)+"W0".............................Büyütülmüş yazı iptali.

CHR$(27)+CHR$(15)......................Küçültülmüş yazı.

CHR$(27)+CHR$(18)......................Normal yazı.

CHR$(27)+"-1".................................Altı çizgili yazı.

CHR$(27)+"-0".................................Altı çizgili yazı iptali.

CHR$(27)+"E"...................................Koyu yazı.

CHR$(27)+"F"...................................Koyu yazı iptali.

CHR$(27)+"4"...................................İtalik yazı.

CHR$(27)+"5"...................................İtalik yazı iptali.

CHR$(27)+"W";CHR$(1)................Geniş yazı.

CHR$(27)+"W";CHR$(0)................Geniş yazı iptali.

CHR$(27)+"G"...................................Çift yoğunluklu yazı.

CHR$(27)+"F"...................................Çift yoğunluklu yazı iptali.

CHR$(27)+"S";CHR$(1).................Alt indis.

CHR$(27)+"T";CHR$(0).................Alt indis iptali.

CHR$(27)+"S";CHR$(0).................Üst indis.

CHR$(27)+"T";CHR$(0).................Üst indis iptali.

Yukarıdaki örnekleri uygulamanız için LPRINT komutu ile birlikte kullanmanız gerekir. Yani diyelim ki büyütülmüş yazı yazmak istiyorsunuz önce şu komut satırını yazacaksınız:

LPRINT CHR$(27)+"W1"

Bu satırı yazdığınızda yazıcıya hiçbir şey yazılmayacak, sadece yazıcı büyütülmüş yazıya hazır hale gelcek ve bu komuttan sonraki LPRINT komutuyla kağıda yazdırılacak olan yazılar büyütülmüş olarak yazılacak. Ne zamana kadar;

LPRINT CHR$(27)+"W0"

Komutuyla büyütülmüş yazı durumu iptal edilinceye kadar.


LPRINT USING

LPRINT USING deyimi (komutu), 14. derste gösterilen PRINT USING deyimiyle aynı görevi görür. Aralarındaki fark; PRINT USING deyiminin sonucu ekranda görüntülenir. LPRINT USING deyiminin sonucu yazıcıya yazdırılır.

ÖNEMLİ :

Gwbasic derleyicisi bilindiği gibi DOS altında çalışan bir programlama dilidir. Bu nedenle yazıcı ayarları da DOS ortamına göre yapılmalıdır. Oysa günümüzde hemen bütün yazıcıların; Windows ortamında çalışıldığı varsayılarak setupları yapılmıştır. Bu nedenle yazıcıdan gerektiği gibi yararlanabilmek, özellikle Türkçe karakterlerin (ö,ç,ğ,ü,ş vb.) kağıda doğru şekilde yazdırılabilmesini sağlamak için kullandığınız yazıcının setup ayarlarının doğru yapılması gerekir. Yazıcınızın DOS ortamında Türkçe karakterleri yazdırma özelliği ayarlanmamışsa veya diğer özellikleri ayarlı değilse ve siz de bu ayarları yapmayı bilmiyorsanız elinizde bulunan kitapçıklarda da bu konular ile ilgili bilgiler yoksa yapacağınız şey, kullandığınız yazıcıya ait firmaların servislerinin veya merkezinin telefon numaralarını (genellikle yazıcıyla birlikte verilen kataloglardan) öğrenerek, bu servislerden yazıcınızın setup ayarlarını ve özellikle DOS ortamında türkçe karakterleri nasıl yazdırabileceğinizi öğrenmek olacaktır. Basit birkaç setup ayarından sonra hiçbir sorun kalmayacaktır. Bu setup ayarları yazıcınızın normal windows setup ayarlarını etkilemeyeceği gibi DOS tabanlı diğer programlardan da gerektiği ölçüde faydalanmanızı sağlayacaktır. Windows ortamında yazıcıdan Türkçe karakterleri doğru almanız DOS ortamında da Türkçe karakterlerin doğru yazdırılacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla Windows altındaki herhangi bir programda yazıcıdan Ğ, Ü, Ş, Ç, Ö, İ gibi karakterleri doğru yazdırabilirken GWBASIC veya başka bir DOS altında çalışan program ile yazıcıdan bu karakterleri doğru alamıyabilirsiniz. Bunun çözümü doğru SETUP ayarlarının yapılmasına bağlıdır.


23. Sayfa           25. Sayfa

INDEX