Authentique Nike Mercurial Victory V Nike Air Huarache Utility Nike Flyknit Roshe Run NM Curry 2 Release Details Price SneakerNews Nike Roshe Run Hyp QS 3M Herren adidas neo at eBay Nike Air Presto Die neuesten Veröffentlichung nike roshe one floral print Adidas обувь для женщин онлайн Nike Kobe 10 Elite Jordan Aero Mania Foot Locker Men's UA Micro G Torch Stephen Curry Gear Nike Air Huarache Cheap air presto gpx Nike Flyknit Lunar 3 Air Jordan 7 French Blue Adidas Samba Primeknit FG Adidas Stan Smith Sale Foot Locker Zapatillas Nike Baratas Online
WIDTH, SCREEN, LINE, DRAW, CIRCLE

WIDTH

Bu fonksiyon ekranın genişliğini değiştirmede kullanılır. Ayrıca yazıcıya bilgi yazdırılırken bu komut ile bir satıra kaç karakter sığabileceği de ayarlanabilir. İşin yazıcıyla ilgili bölümünü ilerideki derslerde göreceğiz.

KULLANILIŞI:

WIDTH GENİŞLİK

Burada genişlik 1 ile 80 arasında bir tamsayı olmalıdır.

Örnek :

WIDTH 40

Enter'a basıldığında ekranın soldan ilk 40 sütunu kullanılabilir duruma gelir.


SCREEN

Bu fonksiyon da ekran modlarını değiştirir.

KULLANILIŞI:

SCREEN SAYI

Burada sayı kısmında grafik modunu kullanmak için duruma göre1 veya 2 yi kullanıyoruz. Normal yazı konumuna geçmek için SCREEN 0,0,0 ın karşılığı olan F10 tuşuna basıyoruz.


LINE

Bu komut ekranda belirtilen iki nokta arasına çizgi çeker. Ancak bu çizgiyi çekmek için grafik moduna geçmek gerekir. Yani SCREEN 1 ya da SCREEN 2 fonksiyonunu kullanarak ekranımızın modunu öncelikle değiştirmeliyiz. Normal ekranda LINE komutu hata verir.

KULLANILIŞI:

LINE (X1,Y1)-(X2,Y2)

Burada X1 ekran üzerinde çizginin soldan sağa kaçıncı piksel den (noktadan) Y1 de yukarıdan aşağıya kaçıncı noktadan başlayacağını gösterir. İkinci kısımdaki X2 ve Y2 ise bitiş koordinatlarını vermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şudur. Koordinatlar satır ve sütun olarak değil, piksel cinsinden verilmektedir. Yani ekran SCREEN 1 ile grafik moduna döndürüldüğünde 40 sütun ve 25 satırdan oluşmaktadır. Her bir karakter sığacak alana 10 nokta isabet ettiğine göre 10. satırı yukarıdaki sisteme göre 100 olarak ifade etmemiz gerekir.


DRAW

Ekran üzerinde çizgi çizmek için kullanılır.

KULLANILIŞI:

DRAW "KN"

K : Çizilecek yön kodunu belirtir.

N : Çizilecek çizginin nokta olarak uzunluğunu belirtir.

KOD ... AÇIKLAMASI

RN ...... Sağa N nokta koyar.

LN ...... Sola N nokta koyar.

DN ...... Aşağı N nokta koyar.

UN ...... Yukarı N nokta koyar.

EN ...... Sağ yukarı köşeye N nokta koyar.

HN ...... Sol yukarı köşeye N nokta koyar.

GN ...... Sol aşağı köşeye N nokta koyar.

FN ...... Sağ aşağı köşeye N nokta koyar.

BM x,y Kursorü x,y noktasına, nokta koymadan taşır(Başlangıç noktası).

ÖRNEK:

10 REM DİKDÖRTGEN ÇİZEN PROGRAM

20 SCREEN 1

30 CLS

40 DRAW "BM 50,50 R 100 D 50 L 100 U 50"

50 LINE INPUT "DİKDÖRTGEN ÇİZİLMİŞTİR. NORMAL EKRAN İÇİN ENTER",K$

60 SCREEN 0,0,0

10 numaralı satırda gördüğümüz REM komutunu ilk defa kullanıyoruz. Bu bir açıklama komutudur. Programın çalışmasına hiçbir etkide bulunmaz. Sadece programcıya kolaylık olması amacıyla, program listelendiğinde görülebilen açıklamaları içerir. 20 no'lu satırda ekranı grafik moduna çeviriyoruz. 30 no'lu satırda ekranı sildiriyor, 40 no'lu satırda dikdörtgenimizi çizdiriyor ve bu dikdörtgeni görebilmek ondan sonra grafik modundan çıkmak için line input komutuyla ekranı biz enter'a basıncaya kadar durduruyoruz. Enter'a bastığımızda 60 nolu satır gereği ekranı grafik modundan normal moda çeviriyoruz.


CIRCLE

Ekran üzerinde çember çizmek için kullanılır.

KULLANILIŞI:

CIRCLE (X,Y),R1

X,Y = Koordinatları belirtir. (Çemberin Merkezi)

R1 = Çemberin çapını belirtir.

ÖRNEK:

CIRCLE (200,100),50

22. Sayfa           24. Sayfa

INDEX