adidas superstar shoes for sale new style lebron jamed 13 günstige Prämie Nike Air Presto Granit Nike Lebron 13 For Sale nike free run 5.0 men's Nike Air Jordan Retro 5 eBay Chaussures New Balance Pas Cher Soldes original ua curry 3 basketball shoes Nike Elastico Superfly TF adidas nmd online store Nike Free 5.0 Eastbay wholesale new balance 574 stephen curry shoes Sale Billig Adidas Predator Absolado Instinct FG pas cher nike air max 90 adidas superstar shoes adidas NMD Prices adidas Originals Torsion Nike Free 3.0 Schwarz ua curry 3 eBay
Menüler Hazırlama

Gwbasic ile program yaparken kullanıcıya kolaylık sağlamak amacıyla, kullanıcının istenilen bölüme kısa ve kolay yoldan ulaşmasını sağlayacak menüler hazırlamak gerekir. Bunu bir örnekle anlatmak gerkirse;

Bir Ticaret firmasının satış ve stok bilgileri ile ilgili yine çok basit bir örnek program yapalım.

A firmasının Mutfak gereçleri sattığını varsayalım ve bir programın bir bölümünde çok basit olarak elde bulunan mevcudu satışı ve stok miktarını gösteren çok küçük bir örnek program yapalım. (Şu ana kadar öğrendiklerimiz normal bir program yapmak için yeterli olmadığından bu programlar size çok basit gelebilir. Bu küçük program parçacıklarının ders amaçlı olduğunu, bu yüzden basit olduğunu gözardı etmeyin. Henüz daha yolun başındayız. J )

Şimdi yukarıdaki örneğimize göre programı 3 bölüme ayıracağız;

1. Bilgi Girişi

2. Satış Bilgileri

3. Stok Bilgileri

Burada girilecek değerlerimiz şunlar olacak

a.Mutfak Eşyasının Kodu

b.Mutfak Eşyasının Adı

c.Stok Miktarı

d.Fiyatı

e.Satılan Adet

f.Tutarı

g.Kalan Stok Miktarı

Yukarıda gireceğimiz bilgileri geçici hafızada yerleştireceğimiz değişkenler de şunlar olsun;

  • Mutfak eşyasının kodu : kod$
  • Mutfak eşyasının adı : adı$
  • Stok Miktarı : stok
  • Fiyatı : fiyat
  • Satılan Adet : adet
  • Tutarı : tutar
  • Kalan Stok Miktarı : kalan

Burada şu hususa dikkat edelim; üzerinde bilgisayara hesaplamalar yaptıracağımız sayısal bilgilere ait değişkenlerde $ işareti kullanmadık, çünkü bu değişkenlere bilgi girişi yaparken hesaplamalar yapacağımız için INPUT komutunu kullanacağız.

Şimdi yukarıda bahsettiğim gibi bilgi girişini ayrı bir bölümde ve satış bilgileri ile stok bilgilerini ayrı bölümlerde görüntülemek için programı menüler vasıtasıyla hazırlayacağız.

Ancak bu menülerden programın çalışma akışını istenilen bölüme yönlendirmek için öğrenmemiz gereken yeni iki komutumuz olacak.

Onlar da GOTO ve IF komutu. Bunlar kontrol komutlarıdır.

GOTO ve IF komutlarının kullanılışını ve Menülerin hazırlanışı için diğer sayfadan devam edelim.....

9. Sayfa           11. Sayfa

INDEX