CLS ve PRINT Komutları

Gwbasic derleyicisini çalıştırdıktan sonra ekranın sol üst köşesinde derleyicinin ismi, versionu ve yapımcı firma ile ilgili bilgilerin yer aldığını ve Bu bilgileri silmek için de CLS yazıp enter'a basabileceğimizi bir önceki derste söylemiştik. Böylece, diğer bir deyişle ekran görüntüsünü temizlemek için öğrendiğimiz ve aşağıda açılımını yapacağımız CLS komutu öğrendiğimiz ilk komutumuz oldu.

CLS: Bu komut Clear Screen Deyiminin kısaltılmışı olarak Ekran Temizle Anlamında kullanılır ve CLS yazıp enter'a basıldığında o anda ekranda bulunan görüntüler silinir.

PRINT: Bu komut da istenilen bilginin ekranda görüntülenmesini sağlar.

1. Bilgilerin ekranda olduğu gibi görüntülenmesini sağlar.

2. Sayısal bilgilerin matamatiksel sonuçlarını görüntüler.

3. Hafızadaki karakter ya da sayısal bilgileri ekranda görüntüler.

Şimdi bu komutun kullanılışını görelim;

Bu komutun önüne yazdığımız tırnak işareti içindeki karakter, sembol ve/veya sayılar bir alt satırda aynen yazılır.

Örneğin; PRINT "Merhaba, bu daha başlangıç!"

Şeklinde bir satır yazıp enter'a bastığımızda hemen bir alt satırda şu ibare belirir:

Merhaba, bu daha bir başlangıç!

Hemen onun altında da Ok. İbaresi yer alır. Bu ibare işlemin hatasız olduğunu belirtir. Eğer hatalı bir işlem yaparsanız daha değişik mesajlar verir.

Mesela;

PRINT "Merhaba"

yazacakken, yanlışlıkla

PRYNT "merhaba"

Yazdığınızı, yani PRINT komutunu hatalı kullandığınızı varsayalım.

Bu takdirde Merhaba mesajı bir alt satırda görünmeyeceği gibi, alt satıra önce Syntax error yazacak (yani yazım hatası diyecek), ardından da onun altındaki satıra Ok diyecektir. Dolayısıyla işlem başarısız olacaktır.

Özet olarak, print komutu ile ekrana mesaj yazdıracaksak, mesajı " işaretlerinin içine alıyoruz. Esasen sondaki tırnak işareti takip eden başka bir komutu engellemiyorsa önemli değildir. Yani, PRINT "Merhaba şeklindeki bir komut satırı da başarılı sonuç verecektir.

Bir de PRINT komutunun matamatiksel işlemleri gerçekleştirme yönü vardır.

PRINT komutu ile toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri, hatta üs alma işlemlerini de yapabiliriz. Bu işlemleri görmek için buyrun diğer sayfaya geçelim.

2. Sayfa           4. Sayfa

INDEX