Air Jordan Future Premium Huaraches Nike Girls Zapatillas Nike Air Max 2016 air jordan 13 Mentalkicks adidas ZX Flux Xeno Shoes Nike Air Presto 2016 3M Herren Schuhe Nike Flyknit Roshe Run Nm Chaussures Customize Future Jordans Asics Scarpe Onitsuka Tiger Mexico Nike Flyknit Air Max Nike rangi flyknit max 360 hāpua puru adidas Ultra Boost Multicolor SneakerNews Youth Nike Roshe Run Shoes Cheap Wholesale Adidas curry 3 shoes Discount adidas NMD shoes find great deals on nike roshe one flower neueste männer nike schuhe air presto Verkauf DE Yeezy 2 for Sale Cheap Release Date for LeBron 13
Gwbasic Derleyicisini çalıştırmak

Birinci Adım olarak yapmanız gereken; aşağıdaki linkten 68.416 byte (66.8 KB) uzunluğundaki mini mini, minnacık Gwbasic.exe dosyasını bilgisayarınızın istediğiniz dizinine kopyalayın. Mesela harddiskinizde BASIC isimli bir dizin açıp, oraya kopyalayabilirsiniz. Sonra bulunduğu zip dosyasının içinden çıkarın.

(BURADAN Gwbasic Dosyasını İNDİR)

Fakat, bu dosya Win98'den sonraki işletim sistemleri altında çalışmaz. Gwbasic.exe dos işletim sistemi altında çalışan bir dosyadır. Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve daha sonraki işletim sistemi sürümlerinde bu programı çalıştırabilmemiz için bir dos emülatörüne ihtiyacımız vardır. Size önerim DOSBox isimli program olacaktır.

(BURADAN DOSBox Emülatörünü İNDİR)

DosBox sayesinde sadece Gwbasic programını çalıştırmayacaksınız. Bunun yanında eski dos oyunlarını ve diğer dos işletim sistemi programlarını da çalıştırabileceksiniz.

İndirdiğiniz DOSBox0.74-win32-installer.zip isimli zip dosyasının içinden DOSBox0.74-win32-installer.exe isimli dosyayı çıkartıp (gerekiyorsa yönetici olarak) çalıştırın. Lisansı kabul edip install seçeneği ile kurulumu başlatın. Kurulum işlemi tamamlandığında ki çok kısa sürer, Close seçeneği ile kurulumu bitirin.

Kurulum hem başlat menüsüne hem de masaüstüne kendisini ekleyecektir.

Başlat menüsünden veya masaüstünden programı çalıştırın. Açılan pencerede gwbasic dosyasını veya bir dos oyununu çalıştırabilmek için bu programı her başlattığınızda, programa sanal bir C sürücüsü tanımlamanız gerekecektir. Yani bilgisayarınızdaki bir klasörü, programa (sanal olarak) C sürücüsü gibi tanıtacaksınız.

Örneğin Bilgisayarınızda E gözünde Basic isimli bir klasör açtınız ve Gwbasic dosyasını da bu klasörün içine koydunuz. Şimdi bu E gözündeki Basic isimli klasörü programa C gözü gibi tanıtalım.

Siyah renkli DOSBox ekranında;

Z:\> promptunun önünde imleçin yanınp söndüğünü göreceksiniz.

Ekrana;

mount C E:\Basic\

yazıp Enter'a basın. (Tabi burada Basic yerine sizin belirlediğiniz klasör farklı isimde ise o klasörü yazacaksınız, yani gwbasic.exe dosyasını içine attığınız klasör olacak)

Böylece programa Bilgisayarımızdaki E gözünde bulunan Basic isimli klasörü (dizini) C gözü gibi tanıttık.

Bu işlemden sonra Basic klasörüne (veya sizin tanımladığınız isimdeki klasöre) geçebilmek için; (Program bu klasörü C: sürücüsü olarak tanıdığından) Ekrana;

C:

yazıp Enter'a basıyoruz.

Ekrandaki E:\> promptu C:\> promptuna dönüşür.

Bu durumda iken DIR yazıp entera basarsak ekranda

Örneğimizdeki Basic isimli klasördeki(farklı klasör ismi yazdıysanız o klasördeki) dosyalar listelenir.

Burada haliyle gwbasic dosyası da ekranda listelenir.

Artık ekrana gwbasic yazıp çalıştırırsak gwbasic derleyicisi çalışır. Üstte Gwbasic sürümü, versionu, hak sahibi gibi bilgiler listelendikten sonra Ok yazısı altında imlec gwbasic komutlarının yazılmasını bekler. Örneğin ekrana CLS yazıp entera basarak ekranı silebilirsiniz.

UNUTMAYIN DOSBox programını her çalıştırdığınızda yukarıda bahsettiğim mount işlemini yaparak çalışacağınız klasörü programa C sürücüsü olarak tanıtmanız gerekir.

Hazırsanız, bir sonraki sayfada komutlara başlıyoruz.

1. Sayfa           3. Sayfa

INDEX